Back to Home
 

معرفی و بررسی کتاب «ما و جهان اساطيری»

-
 

معرفی و بررسی کتاب «ما و جهان اساطیری»، با حضور و سخن گردآورنده: باربد گلشیری

سخنرانان: دکتر محمود جعفری دهقی، دکتر سید حسین مجتهدی

دبیر نشست: محمد علی عزت زاده

دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، تالار کمال

سه شنبه 20 آذر ماه 1397، ساعت 15

خبرآنلاین؛ خبرگزاری تحلیلی ایران، 12 آبان 1397  

رونمایی کتاب «ما و جهان اساطیری» حاصل گفت و گوی هوشنگ گلشیری با مهرداد بهار، روز دوشنبه ۱۴ آبان ساعت چهار در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی ایران با سخنرانی ابوالقاسم اسماعیل‌پور، یونس تراکمه و باربد گلشیری

....

آخرین چاپ: انتشارات نیلوفر، ۱۳۹۷

اولین چاپ: کتاب زمان، ۱۳۴۷ 

شازده احتجاب پنجاه‌ساله شد. 

آخرین چاپ؛ فیلم را ببینید.

اعتماد؛ سه شنبه 17 بهمن 1396  

پاپس کشیدن از خط قرمزها؛ فرزانه طاهری در گفت و گو با «اعتماد»

متن را بخوانيد.

  گزيده ای از بازتاب هفدهمین سالگرد هوشنگ گلشیری، خرداد 1396

ایران آنلاین، 16 خرداد 1396

یادی از خالق شازده احتجاب در سالروز در گذشتش

متن را بخوانيد.

وقایع اتفاقیه، 16 خرداد 1396

درباره هوشنگ گلشيري، به بهانه سالمرگش آفرينشِ بحران در داستان؛ سیدفرزام حسینی

متن را بخوانيد.

قانون آنلاین، 17 خرداد 1396

نامه ای برای هوشنگ گلشیری در هفدهمین سالگرد خاموشی اش، امتداد «كاتب»؛ مسعود باستانی

متن را بخوانيد.

ایران، چهارشنبه 17 خرداد 1396

زنده و جاری در ادبیات داستانی معاصر، درباره هوشنگ گلشیری؛ علی خدایی

متن را بخوانيد.

سنگ گور هوشنگ گلشیری، باربد گلشیری؛ چهارشنبه 24 آذر 1395

در مطلب «در هراس از مردگان؛ هوشنگ گلشیری سنگ قبر نمی‌خواهد» نوشته‌ی س. حمیدی عصر نو: (سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵) [1] آمده «هوشنگ گلشیری در امامزاده طاهر تنها مرده‌ای است که سنگ قبر ندارد،» اما دو عکس از سنگ قبر او منتشر کرده‌اند. متاسفانه نویسنده‌ حتی نگشته که ببیند هوشنگ گلشیری روزی سنگ قبر دیگری داشت که شکستند و بردند و اخیرا سنگ قبر دیگری برای او گذاشته‌ایم، یعنی همین سنگی که در عکس‌ها می‌بینید. سال‌ها پیش سنگش را شکستند، سنگی که آقای فرشید علیمی ساخته بود. با دوستی بر سر مزارش رفتیم و بر جایی که کنده بودند و برده بودند داستان خانه‌روشنان را ورق‌ورق کردیم و چسباندیم که آن را هم به طرفةالعینی پاک شستند. مسئول امامزاده طاهر گفت که دزد برده و «اگر چیز بود مال شاملو را می‌شکستند.» گفتم که سنگ شاملو را که بارها شکسته‌اند. گفت که آن کار طرفداران خودش بوده تا شلوغ کنند.  بدیهی‌ست که سنگ قبر نمی‌بایست لزوما از سنگ گرانیت یا مرمر باشد تا سنگ قبرش بدانیم. گور سپانلو را اصلا از آسفالت ساخته بودم که آمدند یک‌جا سیمان کردند و رفتند.[2] نویسنده همچنان نوشته: «بدون تردید اگر همان نوشته‌ی کوتاه بر صفحه‌ی فلز بالای قبر نباشد، یافتن قبر هوشنگ گلشیری برای آدمی ناآشنا مشکل خواهد بود.» در همان عکسی که منتشر کرده‌اند امضای نم آب‌زده‌ی گلشیری را می‌توانید ببینید. و نیز اگر گلبرگ‌های پرپرشده را کنار بزنید و کنار سنگ رو به مزار محمدجعفر پوینده و محمد مختاری بایستید می‌توانید سنگ‌نبشت او را بخوانید که از خانه‌روشنان اوست:

... به خاکش اگر بسپارند یا به امانت اگر در لایه‌ی زیرین خاکش خاک کنند. همسایه‌‌ی ظلمت است کاتب. بوی کاغذ نانوشته را می‌دهد یا مدادی که نتراشیده باشندش. در تابوت ناگفته‌هاست که هست.

بعد از «هست» دیگر سنگ شکسته است. ناتمام مانده است. سنگ را از قصد شکسته ساختم تا هم ناتمامی او را برساند و هم تاریخ گوری را که برنتابیدند. این سنگ که می‌بینید تاریخ همان «چیز بودن» است. دو هفته‌ای حتی نمی‌گذرد که نگذاشتند در سالگرد قتل‌های زنجیره‌ای لحظه‌ای بالای سنگ پدرم بایستم و توبیخ کردند که اگر آن قبر پدرم است چرا روی گورهای پوینده و مختاری هم گل می‌گذارم؟ یادم نیامد. باید می‌گفتم: چون همسایه‌ی ظلمت است کاتب.

دوماهنامه‌ی فرهنگی-اجتماعی مروارید، سال پنجم، دوره‌ جدید، شماره دوم، آبان و آذر ۱۳۹۵

«طبیعت ما و مرگ ما؛ از بیماری و مرگ هوشنگ گلشیری و عباس کیارستمی»

باربد گلشیری

متن را بخوانيد.

روزنامه شرق؛ شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۵ -  شماره ۲۶۶۶

يادداشتی از فرزانه طاهری درباره عباس كيارستمی

متن را بخوانيد.

گزيده ای از بازتاب شانزدهمین سالگرد هوشنگ گلشیری، 1395  

اعتماد؛ یکشنبه 16 خرداد 1395

16 سال از درگذشت هوشنگ گلشیری می‌گذرد 

در سوگ رفیقان دیگر و روزگار امروز

 فرزانه طاهری

متن را بخوانيد.

ایبنا؛ خبرگزاری کتاب ایران؛ یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ 

 ۱۶ خردادماه؛ سالگرد درگذشت هوشنگ گلشیری

چه باک از این جنس فراموشی!

 یادداشتی از فرزانه طاهری

متن را بخوانيد.

ایسنا؛ خبرگزاری دانشجویان ایران؛ یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹5

 16 سال پس از درگذشت

سرنوشت آثار منتشرنشده گلشیری چه می‌شود؟

متن را بخوانيد.

وقایع اتفاقیه؛ يکشنبه 16 خرداد 1395

یادداشتی در شانزدهمین سالمرگِ نویسنده «شازده احتجاب»

گلشیری که می‌نوشت...

 سیدفرزام حسینی

متن را بخوانيد.

هنر انلاین؛ يکشنبه 16 خرداد 1395

برای خالق ˝جن نامه˝ / ‌˝باید تكلیفم را با هدایت، صادقی و چوبك تعیین می‌كردم˝

 امروز سالروز درگذشت، هوشنگ گلشیری، نویسنده به نام معاصر است.

متن را بخوانيد.

 آرمان امروز ؛ يکشنبه 16 خرداد 1395

 نویسنده‌ها هر روز انكار می‌شوند

مصاحبه آرش آذرپناه  با کوروش اسدی

متن را بخوانيد.

 آرمان امروز ؛ دوشنبه 17 خرداد 1395

شازده احتجاب و آغاز مسيری نوين! احمد پوری

متن را بخوانيد.

The Emergence of ‘New Eloquence’: Reflections of Houshang Golshiri’s Prose, امير احمدی آريان

April 19, 2016 - 8:00 pm 

گالری عکس سمینار به مناسبت رونمایی از آرشیو دست نوشته های گلشیری در بخش مطالعات ایرانی دانشگاه استنفورد در روز 14 ژانویه 2016 Iranian Studies Stanford  Gallery Houshang Golshiri conference

Images from A Portrait of Houshang Golshiri in Texts, Contexts, Manuscripts and Fragments: A Conference to celebrate the launch of the Golshiri Archive at Stanford

The conference participants include: Bahram Beyzaie, Reza Farokhfal, Barbad Golshiri, Ghazal Golshiri, Shahriar Mandanipour, Abbas Milani, and Farzaneh Taheri

January 14, 2016

گزارشی از آرشیو دست نوشته های گلشیری در بخش مطالعات ایرانی دانشگاه استنفورد در روز ۱۴ ژانویه 2016  

جمع آوری و مرتب کردن دست نوشته‌های هوشنگ گلشیری را کمی پس از درگذشت او آغاز کردیم. پس از ۱۴ سال کار، بیش و کم همه ی آن چه از دست نوشته‌های داستان های گلشیری باقی مانده بود مرتب شد. گلشیری گاه چیزهایی باقی گذاشته بود و گاه نه. در همان سی سالگی، پیش از آن که شازده احتجاب را تمام کند و به قول خودش شازده را بکُشد، صدها کتاب و سندی را که درباره ی قاجاریه جمع کرده بود سوزانده بود. نمایشنامه هایی نیز بود که برای ارحام صدر نوشته بود که نصف تمامشان را موش های اصفهان خورده بودند: همیشه نوکر ۱ و ۲. هزاران یادداشت و فیش نیز بود. صدها فایل کامپیوتری هم. شعرهای جوانی اش هم. نقدهایی که برخی را چاپ کرده و برخی را نه. داستان ها را، چاپ شده و نشده، در اولویت قرار دادیم و در چند نوبت برای دانشگاه استنفورد فرستادیم تا به امانت پیششان بماند، شاید زمانی امکان نگهداری شان در ایران هم فراهم شد.

می‌دانیم که به ما خرده خواهند گرفت که مگر دانشگاهی در ایران نبود که آثار او را نگاه دارد. حقیقت این است که تا زنده بود بارها حضورش را برنتابیدند و بسیاری از آثارش همچنان اجازه ی چاپ ندارند. به هر تقدیر، دو سال پیش دانشگاه استنفورد با آغوش باز، میزبانی تمام آثار گلشیری را پذیرفت. دانشگاه استنفورد شرایط مناسب نگاه داری دست نوشته‌ها را فراهم کرده است، شرایطی که فقط از متخصصان موزه داری برمی‌آید. گذشته از این، برنامه ی ایران شناسی دانشگاه استنفورد سال هاست که میزبان هنرمندان و نویسندگان بزرگ ایرانی و متخصصان فرهنگ و هنر ایران است.

از میان نوشته هایی که به دانشگاه استنفورد اهدا شده‌اند مهم ترین‌ها را نام می بریم: معصوم اول، معصوم چهارم، نقشبندان، حدیث ماهیگیر و دیو (به همراه تصویرهایی که رضا شادزی برای آن ساخته و به این آرشیو اهدا کرده است)، مقدمه ی در احوال این نیمه ی روشن، شرحی بر قصیده ی جملیه، یادداشت های جن نامه و نسخ متعدد از این رمان، خوابگرد، جبّه خانه، نیروانای من، نسخ متعدد و منتشر شده و نشده ی بره ی گمشده ی راعی، میر نوروزی ما، نسخ مختلف آینه های دردار، نمایشنامه ی همیشه نوکر، نمایشنامه ی کسی به فکر ما نیست، شاه سیاه پوشان، فتحنامه ی مغان، شازده احتجاب، نسخ متعدد نمایشنامه ی سلامان و ابسال، دوازده رخ، بانویی، آنه و من.

در آرشیو گلشیری صدها فایل کامپیوتری نیز هست از داستان های منتشر شده و نشده، تحقیق های مفصل، نامه به نویسندگان و شاعران، نقد، طرح داستان و غیره که سال ها در ایران کوشیدیم متخصصی بیابیم برای تبدیل آنها که با نرم افزاری نوشته شده بودند بسیار قدیمی که دیگر در بازار نبود. این فایل ها نیز  به همت متخصصان دانشگاه استنفورد رمزگشایی شده‌اند. تصویر اوراق این مجموعه به مرور روی وب سایت این دانشگاه و بنیاد هوشنگ گلشیری قرار خواهد گرفت و پژوهشگران و دانشجویان می توانند در کتابخانه ی محل نگهداری این آرشیو به آنها رجوع کنند.

بنیاد هوشنگ گلشیری و دانشگاه استنفورد از تمام کسانی که دست نویسی از گلشیری دارند و یا حتی کتابی که او بر آن کوچکترین حاشیه ‌ای نوشته، می‌خواهند که با تماس با بنیاد هوشنگ گلشیری و آرشیو هوشنگ گلشیری در دانشگاه استنفورد و اهدای اصل یا تصویر این دستنوشته ها به کامل تر شدن آرشیو گلشیری کمک کنند.

گالری عکس سمینار به مناسبت رونمایی از آرشیو دست نوشته های گلشیری در بخش مطالعات ایرانی دانشگاه استنفورد در روز 14 ژانویه 2016 عکس ها از مریم اشرافی ©

خلاصه ای از صحبت های فرزانه طاهری در سمیناری به مناسبت رونمایی از آرشیو دست نوشته های گلشیری در بخش مطالعات ایرانی دانشگاه استنفورد در روز 14 ژانویه 2016

متن را بخوانيد.

نعش نویسنده، هنگامی که مولفی می میرد نعشی را به جا می گذارد که آثار اوست، آیا خانواده مجوز اخلاقی انتشار این آثار را دارند؟

 باربد گلشیری

متن را بخوانيد.

برنامه ی مطالعات ایران و کتابخانه ی گرین دانشگاه استنفورد با مسرت فراوان دریافت دستنوشته های هوشنگ گلشیری را اعلام و برای بزرگداشت این مجموعه ی منحصربه فرد و کاویدن میراث ادبی هوشنگ گلشیری، که می توان گفت مهم ترین نویسنده‌ در میان نویسندگان مدرنیست ایرانی نسل خود است، همایشی بین‌المللی برگزار می کنند.

 

شرکت کنندگان در این همایش عبارت اند از: بهرام بیضایی،  فرزانه طاهری، رضا فرخ فال، باربد گلشیری، شهریار مندنی پور، و عباس میلانی .


برگزارکنندگان و حامیان: برنامه ی مطالعات ایران؛ حمید و کریستینا مقدم، کتابخانه های دانشگاه استنفورد، موقوفه ی ادب فارسی بیتا دریاباری، فستیوال هنرهای ایرانی استنفورد، دفتر ریاست دانشکده ی علوم و علوم انسانی دانشگاه استنفورد، و مطالعات جهانی استنفورد
.

زمان: پنج شنبه 14 ژانویه 2016؛ از ساعت 2 تا 5،30 بعدازظهر

مکان: Cecil H. Green Library, Stanford University - 557 Escondido Mall Stanford, CA 94305 

گزيده ای از بازتاب پانزدهمین سالگرد هوشنگ گلشیری در فضای مجازی، 1394   
سايت
. فرارو: های عکس کمتر ديده شده از هوشنگ گلشيری از مجموعه شخصی برمک خضرائی
شبکه های اجتماعی

متن را بخوانيد.

گزارش  مراسم بزرگداشت هوشنگ گلشیری در دانشگاه تهران

در آستانه‌ی دهمین سال‌روز درگذشت هوشنگ گلشیری، دوشنبه 13 اردیبهشت 1389، مراسم بزرگداشتی در تالار باستانی پاریزی دانشكده‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد.

انعکاس خبر در رسانه ها

خبرگزاری دانشجویان ایران

 خبرگزاری کار ایران

سخنان یونس تراکمه

سخنان پویا رفوئی

سخنان فرهاد فیروزی  

سخنان باربد گلشیری

سخنان ضیاء موحد  

 عکس ها: مسعود حاج جعفری

ششمين سالگرد هوشنگ گلشیری در امامزاده طاهر

ششمین سالگرد درگذشت هوشنگ گلشیری عصر روز سه‌شنبه 16 خردادماه 1385 و با حضور افرادی چون علی اشرف درویشیان، فرزانه طاهری، امیر حسن چهلتن، بهمن فرمان آرا، حافظ موسوی، قاسم روبین،مهین خدیوی، رضا عابد و جمعی دیگر از هنرمندان و هنر دوستان در مزار نویسنده، واقع در امامزاده طاهر برگزار شد.

انعکاس خبر در رسانه ها

گلشیری برای ادبیات هدف سیاسی قائل نبود

هوشنگ گلشيری در امامزاده طاهر

 

 

 

سالگرد درگذشت گلشيری در تالار فرهنگسرای هنر تهران

مراسم دومين سالگرد درگذشت هوشنگ گلشيری عصر روز دوشنبه 20 خرداد ماه 1381 با حضور جمع کثيری از نويسندگان و علاقه مندان، بويژه جوانان در تالار فرهنگسرای هنر برگزار شد.

در اين آيين، گروهی از نويسندگان از جمله محمود دولت آبادی، منيرو روانی پور، صالح حسينی و منوچهر آتشی سخن گفتند و متن پيام دکتر عباس ميلانی قرائت شد.

انعکاس خبر در رسانه ها

راديو بی بی سی

 
بنياد را در تكميل اطلاعات اين صفحه ياري كنيد. Top

 

Contact Us

Contributors

Activities

Golshiri Award

About

 
Back to Index