Home
Contact UsContributors Activities Hooshang Golshiri About

 

برنامه‌ریزی و اجرای دورﮤ هفتم جایز‏ﮤ‏ هوشنگ گلشیری را کمیتـﮥ‏ منتخب هیات مدیر‏ﮤ‏ بنیاد بر عهده دارد. این کمیته متشکل است از یونس تراکمه (داستان‌نویس)، حسین سناپور (داستان‌نویس و عضو هیات امنای بنیاد) و نسترن موسوی (عضو هیات مدیر‏ﮤ‏ بنیاد که هماهنگ‌کننده و سخنگوی این کمیته نیز هست). این کمیته نظردهندگان مرحلـﮥ‏ اول را انتخاب کرده و با آنان تماس گرفته و فرمهای نظرخواهی را برای آنان ارسال داشته است. مهلت بازگرداندن فرمها به همراه امتیازها تا پانزدهم شهریور بوده است. بنابراین فهرست نظردهندگان که در زیر آمده ممکن است در صورتی که برخی پاسخهایشان را بازنگردانند با حذف نام آنان تغییر کند. این کمیته در ضمن آیین‌نامه‌ای برای جایزه تدوین کرده که در آن تغییراتی در روند سالهای گذشته داده است. این آیین‌نامه پس از تصویب هیات مدیر‏ﮤ‏ بنیاد اعلام عمومی خواهد شد.

 شکل کلی دور‏ﮤ‏ هفتم با سه دور‏ﮤ‏ قبل تفاوتی ندارد و کماکان در دو مرحله برگزار می‌شود.  

مرحلـﮥ‏ اول: نظرخواهی

مطابق روال سه دورۀ گذشته، بنیاد گلشیری، در مرحلـﮥ‏ اول ‏این دورۀ جایزه، از نویسندگان، منتقدان، مترجمان و ‏کارشناسان ادبیات داستانی با ارسال فرمهایی نظرخواهی می‌‏کند. بنیاد گلشیری از همـﮥ‏ آنان كه پذیرفتند در این نظرخواهی ‏مشاركت كنند سپاسگزار است.‏

عناوین رمان‌ها و مجموعه‌داستان‌هایی که در این دوره ارزیابی ‏خواهند شد در زیر آمده است. اگر احیانا از رمان یا مجموعه‌‏داستانی خبر دارید که نوبت چاپ اول آنها در شناسنامـﮥ‏ کتاب ‏سال 1385 درج شده و در فهرست‌ها نیامده و نیز اگر اثری به ‏اشتباه در این فهرست‌ها آمده است، و به طور کلی، هر خطایی در این فهرستها مشاهده کردید، لطفا به بنیاد اطلاع دهید. 

مرحلـﮥ‏ دوم: داوری

پس از بازگشت فرمهای ارسال شده و جمعبندی امتیازهایی که در ‏مرحلـﮥ‏ اول به آثار داده‌شده است، بنیاد امیدوار است كه در مهرماه ‏‏1386 کتاب‌های راه‌یافته به مرحلـﮥ‏ دوم‌ ـ داوری ـ را در مطبوعات و ‏سایت بنیاد اعلام كند. این آثار را داورانی که در مراسم اهدای جوایز در ‏آذرماه معرفی می‌شوند داوری خواهند کرد و برندگان نهایی با رای این ‏داوران تعیین خواهند شد.

همکاران بنياد در مرحلـﮥ نظرخواهي
  1. احمد اخوت

  2. محمدرحیم اخوت

  3. کورش اسدی

  4. پیمان اسماعیلی

  5. حسن اصغری

  6. ابراهیم اقلیدی

  7. آذر بهرامی

  8. منیرالدین بیروتی  

  9. يونس تراکمه

  10. صفدر تقی­زاده

  11. حامد حبیبی

  12. محمد حسینی

  13. محمود حسینی­زاد

  14. زهره حکیمی

  15. رضا خندان­مهابادی

  16. علی خدایی

  17. مژده دقیقی

  18. ابراهیم دمشناس

  19. مه­کامه رحیم­زاده

  1. محمدعلی سپانلو

  2. حسین سناپور

  3. سپیده شاملو

  4. محمدحسن شهسواری

  5. علی­اصغر شیرزادی

  6. محمدرضا صفدری

  7. امین فقیری

  8. فرزانه کرم­پور

  9. یوریک کریم­مسیحی

  10. فرهاد کشوری

  11. لیلی گلستان

  12. محمد محمدعلی

  13. محمد­حسین محمدی

  14. ناتاشا محرم­زاده

  15. حمیدرضا نجفی

  16. فریبا وفی

  17. پیمان هوشمند­زاده

  18. محمد یعقوبی

رمان، داستانهای به‌هم‌پیوسته، داستان بلند 
‏ (به ترتیب الفبایی نام نویسنده)‏

 

  1. اصغر الهی، سالمرگی، چشمه

  2. نیره امینی، زمستان نگاهت... سهم من، علم

  3. وحید پاک‌طینت، حلقـﮥ‏ کنفی، چشمه    

  4. مهناز سیدجواد جواهری، شب‌های گراندهتل، البرز

  5. طاهره خدابخش، ستاره، آشتی  

  6. آرش خسروپناهی، بوی خوش عشق، شادان

  7. ابراهیم خطیبی، آقا کوچک، معین

  8. ابراهیم دارایی، اشک سبلان، دنیای نو

  9. مصطفی دشتی، خرچنگ‌های بلوری، روزبهان

  10. عبدالعظیم سالاریان، پامچالهای وحشی، دامون

  11. حسین سلیمانی، بیمار مقیم، ققنوس

  12. منیر سجادی، زیر درختان نارنج، شلفین

  13. شهلا سلطانی، آقاجان شازده، فرزان

  14. سپیده شاملو، سرخی تو از من، مرکز

  15. حمیدرضا شاه‌آبادی، دیلماج، افق

  16. محمدعلی شکوهیان، برگ‌های پاییز، راه نواندیش

  17. علی‌مراد فدایی‌نیا، میم (خوابنامـﮥ‏ مارهای ایرانی)، ثالث  

  18. مجید قیصری، باغ تلو، علم

  1. حسن کریمپور، باغ رویاها، اوحدی

  2. حسن کریمپور، کیش گم‌کردگان، علم

  3. شیوا کریمی، خاطرات سرد، ققنوس

  4. ماه‌منیر کهباسی، خط تیره، آیلین، ققنوس

  5. گیتا گرکانی، فصل آخر، کاروان

  6. باران گلستانه، در مغان دریا تنها صداست که می‌ماند، نواندیش

  7. نیلوفر لاری، عشق دات کام، البرز

  8. علیرضا مجابی، خیلی خوشبختم خانم صادقی، روشنگران

  9. فهیمه محفوظ، وقتی کلاغ‌ها عشق می‌خورند، اختران

  10. حسین مرتضائیان‌آبکنار، عقرب روی پله‌های اندیمشک...، نی

  11. علیرضا مرزوقی، پسین شوم، روشنگران

  12. عاطفه منجزی، تپـﮥ‏ طلا، اختران

  13. سیدحسین میرکاظمی، کفچه‌مار، آژینه

  14. الهام وحیدنیا، سپس آن جاد‏ﮤ‏ مارپیچ، ثالث

  15. شهره وکیلی، فریاد نکن، فراموش کن، پیکان


مجموعه داستان 
(به ترتیب الفبایی نام نویسنده)‏

 

  1. زرین آرین، رو به سپیدی، مه

  2. سیروس ابراهیم‌زاده، از سوراخ کلید، قطره

  3. غلامرضا احمدخانی، فرمانده ما برای چه می‌جنگیم، ثالث

  4. محمدرحیم اخوت، باقی‌مانده‌ها، آگه

  5. سودابه اشرفی، فردا می‌بینمت، ورجاوند

  6. خداداد بابیرزاده، باج، آرویج

  7. سعید بردستانی، هیچ، ققنوس

  8. آذردخت بهرامی، شب‌های چهارشنبه، چشمه

  9. محمدرضا پورجعفری، زبان موج، نگاه

  10. جواد جواهری لنگرودی، کوچه‌های موازی، چشمه  

  11. خسرو حکيم‌رابط، من با کدام ابر، روز هفتم خاطره‌ها، قطره

  12. رکسانا حمیدی، منهای سی و دو حرف، سرور کیان

  13. خاچیک خاچور، حال و هوایی پسند کلاغ‌ها، ثالث

  14.  فریده خرمی، دخترخاله ون‌گوگ، ققنوس

  15. هادی خورشاهیان، کشوری که شکل چکمه است، کردگاری

  16. امیرحسین خورشیدفر، زندگی مطابق خواستـﮥ‏ تو پیش می‌رود، مرکز

  17. مهین داوودی، از کلاغ خبری نیست، دریچه

  18. لیلی دقیق، چرت کوتاه، بازتاب‌نگار

  19. مه‌کامه رحیم‌زاده، رد پای حلزون، چشمه

  20. سیما رفیعی، قرص آسپیرین و سرود انترناسیونال، اکنون

  21.  ناصر زراعتی، بیرون پشت در، افق

  22. محمدآصف سلطان‌زاده، عسگر گریز، آگه

  23. ناهید شریفی، مردم و باقی قضایا، روشنگران

  1. علی صالحی، لکه‌های گل، ققنوس  

  2. مهدی عاطف‌راد، ماجراهای من و صادق هدایت، ثالث

  3.  فرناز عالی‌نسب، ماه پنجم، بازتاب‌نگار

  4. علیرضا عطاران، هاینریش بل و نویسند‏ﮤ‏ ایرانی، نوند

  5. کیارنگ علایی، طبیعت زنده چند بانو، رسش  

  6. نوشين غريب‌دوست، شايد برگردد، ثالث

  7. عدنان غریفی، چهار آپارتمان، در تهران‌پارس، رسش

  8. محسن فرجی، چوب‌خط، قطره

  9. حسن فرهنگ‌فر، دگمه‌های بی‌رنگ، چشمه

  10.  علی قانع، مورچه‌هایی که پدرم را خوردند، ققنوس

  11.  مرتضی کربلایی‌لو، زنی با چکمه‌های ساق‌بلند سبز، ققنوس

  12. فرزانه کرم‌پور، حوا در خیابان، بازتاب‌نگار

  13.  حسن کرمی، هیاهو، ماه‌ریز

  14. یوریک کریم‌مسیحی، رویا، خاطره، شادی و دیگران، چشمه

  15.  سیامک گلشیری، من عاشق آدم‌های پولدارم، مروارید  

  16. پروين مختاری، چمدان خالي سنگين، اشاره

  17.  جعفر مدرس‌صادقی، وقایع اتفاقیه، مرکز

  18.  شیوا مقانلو، دود مقدس، ققنوس  

  19. بابک ناصری، يکی از سنگهای هفت سنگ، بوتيمار

  20. طلا نژادحسن، شازده ناقص، نیک‌فرجام

  21. هوشمند ورعی، کاکا سفید، نگار و نیما

  22. آرش وزیرنظامی، نقطه‌ضعف، فرادید نگار

  23. غلامحسین هرندی‌زاده، بهشت، پیام امروز

صبح روز دوشنبه نهم مهر 1386 نشستی مطبوعاتی با حضور نمایندگان خبرگزاری­های ایسنا، میراث خبر، شهر، مهر، ایبنا، برنا و روزنامه­های اعتماد ملی، آسیا و سایت ادبی شبستان در محل نشر دیگر برگزار شد. در این نشست، آیین­نامـﮥ‏ جایزﮤ گلشیری در اختیار شركت­كنندگان قرار گرفت. پس از توضیحات نسترن موسوی، دبیر جایزه، و فرزانه طاهری دربار‏ﮤ‏ شكل­گیری كمیتـﮥ‏ جایزه و آیین­نامـﮥ‏ مدون این كمیته، تغییرات این دوره اعلام شد. جلسه با پرسش و پاسخ دربار‏ﮤ‏ روند برگزاری جایز‏ﮤ‏ امسال و دوره­های قبل ادامه یافت. در پایان فهرست نامزدها در اختیار خبرنگاران قرار گرفت.

پایان مرحلـﮥ اول و اعلام نامزدها در 9 مهر 1386 

به دنبال جمعبندی امتیازهای حاصل از نظرخواهی از 60 منتقد و نویسنده و دریافت پاسخ 37 نفر، نامزدهای این دوره، به روشی كه در آیین­نامـﮥ اجرایی جایزه تعیین شده است، مشخص شدند (این آیین­نامه به زودی در سایت بنیاد منتشر خواهد شد).  

در مرحلـﮥ‏ دوم، داورانی كه نامشان در مراسم اهدای جوایز ‏اعلام خواهد شد، كتابهای نامزد دریافت جایزه را خواهند خواند و آنها را رتبه‌‌بندی خواهند كرد. ‏در مرحلـﮥ‏ اول 5 مجموعه‌‌داستان و 5 مجموعه‌‌داستان اول از میان 43 مجموعه‌‌داستان منتشر شده ‏در سال 1385 به مرحلـﮥ‏ بعدی راه یافته‌‌اند. از میان 34 رمان منتشرشده در سال 1385 نیز در ‏بخش رمان 3 اثر و در بخش رمان اول 5 اثر به مرحلـﮥ‏ بعد راه یافته‌‌اند.

بنیاد امیدوار است با توفیق در یافتن مكانی برای ‏برگزاری مراسم اهدای جوایز، بتواند این مراسم را در اواسط آذر ماه برگزار كند.

نامزدهای دریافت هفتمین جایز‏ﮤ‏ هوشنگ گلشیری

(به ترتیب الفبایی نام نویسنده)

 

مجموعه داستان

    1) محمدرحیم اخوت، باقی‌مانده‌ها، انتشارات آگه

    2) ناصر زراعتی، بیرون پشت در، نشرافق

    3) محمدآصف سلطان‌زاده، عسگرگریز، انتشارات آگه

    4) علی صالحی، لکه‌های گل، انتشارات ققنوس  

    5) مرتضی کربلایی‌لو، زنی با چکمه‌های ساق‌بلند سبز، انتشارات ققنوس

    6) سیامک گلشیری، من عاشق آدم‌های پولدارم، انتشارات مروارید

 

مجموعه­داستان اول (از نوينسندگانی که پيشتر مجموعه داستانی منتشر نکرده‌‌اند.)

    1) سودابه اشرفی، فردا می‌بینمت، ورجاوند

    2) سعید بردستانی، هیچ، انتشارات ققنوس

    3) آذردخت بهرامی، شب‌های چهارشنبه، نشرچشمه

    4) امیرحسین خورشیدفر، زندگی مطابق خواستـﮥ‏ تو پیش می‌رود، نشر مرکز

    5) لیلی دقیق، چرت کوتاه، انتشارات بازتاب‌نگار

پس از تماس آقای علی صالحی، كمیتـﮥ چایزه باخبر شد كه ایشان پیش از این مجموعه­داستانی منتشر كرده اند. بنیاد در زمان تعیین نامزدها با ناشر تماس گرفته بود كه ظاهرا از وجود این مجموعـﮥ قبلی بی خبر بوده است.  به همین دلیل، كتاب "لكه های گل" به بخش مجموعه داستان منتقل شد و كتاب بعدی در فهرست آثار دارای بالاترین امتیاز در بخش مجموعه داستان  اول  جایگزین آن شد. فردا می بینمت، نوشتـﮥ سودابه اشرفی نخستین مجموعه داستانی است كه از این نویسنده در ایران منتشر شده است.

 

رمان

    1) اصغر الهی، سالمرگی، نشر چشمه

    2) سپیده شاملو، سرخی تو از من، نشر مرکز

    3) ماه‌منیر کهباسی، خط تیره، آیلین، انتشارات ققنوس

 

رمان اول (از نويسندگانی که پيشتر رمانی منتشر نکرده‌‌اند.)

    1) وحید پاک‌طینت، حلقـﮥ‏ کنفی، نشر چشمه

    2) مصطفی دشتی، خرچنگ‌های بلوری، انتشارات روزبهان

    3) شهلا سلطانی، آقاجان شازده، نشر فرزان

    4) حسین سلیمانی، بیمار مقیم، انتشارات ققنوس

    5) حسین مرتضائیان‌آبکنار، عقرب روی پله‌های اندیمشک...، نشر نی

 

گزارش­ها

 
خبرگزاری میراث فرهنگی
خبرگزاری كتاب ایران

اعتماد

etemad.ir

هفته­نامــﮥ شهروند امروز
صدای آلمان
سايت فارسی بی­بی­سی
Top